Vaillant Kombi F29 Arıza Kodu, kombinin ateşleme sonrasında alevinin kesilmesi halinde ortaya çıkan hata kodudur. Bu hata anında kombi ateşleme yaptıktan sonra alev hemen söner. Bu da kombiye gelen gaz girişinde bir sorun olduğu anlamına gelir. Gaz girişinde ya da gaz sirkülasyonunda sorun yaşanması kombinin alevinin sönmesine neden olur. Alev söndüğünde de kombi de F29 Arızası yanmaya başlar. Vaillant kombi arızaları arasında sıkça rastlanan bir arızadır.

Vaillant Kombi F29 Arıza Kodu Nedenleri ve Çözümleri

Vaillant kombiniz F29 hatası verdiğinde öncelikle daireye gaz gelip gelmediği kontrol edilmelidir. Bunu kontrol etmenin en kolay yolu da ocak gözünün yakılmasıdır. Eğer ocağınız yanıyorsa ilgili ortama gaz geliyor demektir. Eğer ocak gözü de yanmıyorsa daireye gaz gelmiyor demektir. Bunun nedeni gaz kesintisi yahut gaz vanasının kapalı olması olabilir. Bu olasılıkları kontrol ederek daireye gaz girişi sağlanmalıdır.

Vaillant Kombi F29 Arıza KoduMakalemizin başında da bahsettiğimiz gibi Vaillant Kombi F29 Arıza Kodu kombiye gelen gaz da sorun olduğunda ortaya çıkar. Peki ortama gaz geldiği halde kombiye gaz girişi sırasında ne gibi sorunlar yaşanıyor olabilir ? İlk olarak kombinizin su basınca düşük ise kombi koruma amacıyla gaz girişini engelliyor olabilir. Bu durumda öncelikle kombi su basıncını 1,5 bar olana kadar yükseltmeniz gerekir. Ardından da kombiyi resetleyerek yeniden ateşlemeyi deneyebilirsiniz. Su basma işleminden sonra alev hala sönüyorsa sizin yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyordur. Bu durumda 444 1 909 numarasından Vaillant kombi servisi çağırmanız gerekir. Vaillant servis olarak F29 ve diğer tüm Vaillant kombi arıza kodları konusunda size 7/24 hizmet sunmaktayız.

Vaillant kombi su basıncı istenilen değerde olduğu ve resetlendiği halde, kombi alevi sönüyorsa bunun birkaç nedeni olabilir. Bunlar;

  • Gaz valfinde sorun olabilir. Bu parça ateşleme için lazım olan gazı ayarlayarak, yanma odasına ileten parçadır.
  • İyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Bu elektrot alev algılayıcı bir parçadır. Kombi alevi algılamazsa gazı kesiyor olabilir.
  • Brülör memeleri tıkalı olabilir. Brülör memeleri gazın püskürtülerek hava ile karışımını sağlar. Memelerin tıkalı olması gazın salınımını engelleyeceğinden alev sönmesi kaçınılmazdır.
  • Kombinin elektronik kartında bir arıza meydana gelmiş olabilir.

Bu maddelerin kontrolü ve arızanın giderilmesi için Vaillant Servis tarafından müdahale edilmesi şarttır.

Vaillant Kombi F29 Arıza Kodu